Trenutna ponuda: 499 RSD
499 RSD minimum Dozvoljen je samo unos celih brojeva
Saznajte više o Limundo zaštiti
Porodični portret – kartonska fotografija, atelje Petar Jovanović, Negotin
Na prodaju je stara kartonska fotografija (kartonka) nastala u ateljeu Petra Jovanovića u Negotinu, jednom od uglednih fotografa istočne Srbije s kraja XIX i početka XX veka. Fotografija prikazuje grupni portret tri odrasle žene i četvoro dece.
U središtu kompozicije nalazi se starija žena u narodnoj nošnji i marami, dok sa njenih strana sede dve mlađe žene odevene u tamniju građansku odeću sa dekorativnim detaljima. Ispred njih stoje troje dece – dve devojčice u karakterističnim prugastim čarapama i kratkim haljinama, kao i dečak u tamnijem odelu – dok jedno dete sedi u naručju starije žene. Fotografija oslikava tipičan porodični portret toga doba, gde se spajaju elementi narodnog i građanskog života.
Na poleđini se nalazi raskošno urađen otisak sa imenom fotografa: „Петар Јовановић, фотограф, Неготин“, uz ukrasni grb i oznaku da je atelje imao pravo „умножавања за државу“. Ovakvi pečati svedoče o ozbiljnosti i zvaničnom statusu fotografa, kao i o njegovoj ulozi u dokumentovanju života u Negotinu i okolini.
Dimenzije: standardne dimenzije kartonki.
Stanje: fotografija pokazuje uobičajene tragove starosti – sitna oštećenja na ivicama i poleđini, ali je snimak jasno očuvan i portret prepoznatljiv.
Atelje Petra Jovanovića u Negotinu:
Petar Jovanović bio je aktivan fotograf u Negotinu krajem XIX i početkom XX veka. Njegov atelje pripadao je grupi značajnijih fotografa u unutrašnjosti Srbije, čiji su radovi imali ne samo umetničku, već i etnografsku i dokumentarnu vrednost. Kroz njegove fotografije sačuvani su portreti građana, ali i detalji nošnje i običaja tadašnjeg vremena. Pečat sa oznakom privilegije za „umnožavanje za državu“ dodatno potvrđuje ugled i poverenje koje je uživao.