Od 30.4. menja se cenovnik na Limundu:
- smanjuje se provizija za obnavljanje aukcije
- povećava se provizija za uspešno završene aukcije
Sve ostale provizije ostaju nepromenjene. Detaljan cenovnik možete pogledati ovde.

Her Mother Daughter, Marilyn French

12 pregleda
0 želi ovaj predmet

Her Mother Daughter, Marilyn French

Cena: 1.490 RSD

Kupi odmah

Cena Vam je previsoka? Dajte svoju ponudu za predmet!

Saznajte više o Limundo zaštiti

Prodavac

tasicmarko

tasicmarko

(10.404)

99,92% pozitivnih ocena u poslednjih 12 meseci

56.370 pozitivnih ocena

Leskovac, Jablanički okrug, Srbija

Svi predmeti prodavca

Detalji predmeta

  • Stanje Polovno

Vrlo dobro očuvano, tvrd povez, omot, veći format
Her Mother's Daughter: A Novel
Autorka romana Ženske Prevod dela: The women's room, Merilin Frenč

1. Uvod
Roman The Women's Room (Ženska soba) autorice Marilyn French objavljen je prije gotovo pedeset godina u SAD-u, gdje je postigao velik komercijalni uspjeh i vrlo brzo zavrijedio status „knjige koja mijenja živote” – kako stoji na naslovnici.[1] Kao i ostali književni klasici drugog vala američkog feminizma, Ženska soba danas predstavlja važan podsjetnik na vrijeme u kojemu su društvene vrijednosti i norme oblikovale identitet Amerikanki na način koji nam je danas u mnogočemu kulturno i politički neprihvatljiv. Uz vremenski odmak čitanje ovog romana danas podsjeća nas na dug razvojni put ženske emancipacije, kao i na književno stvaralaštvo tog razdoblja koje je bilo u uskoj vezi s feminističkim aktivizmom.

Ženska soba jedan je od ključnih tekstova američke emancipacijske književnosti SAD-a nastale u vrtlogu društvenih promjena 1960-ih i 1970-ih, kada se feministički pokret drugog vala usprotivio patrijarhalnim vrijednostima i založio za rast društvene ravnopravnosti muškaraca i žena. Iako razne kritičarke koriste i razne termine za emancipacijsku književnost,[2] u središtu ovog pojma jest književni prikaz promjene i razvoja ženskog identiteta od onog tradicionalnog ili patrijarhalno konstruiranog do novog identiteta oslobođenog patrijarhalnih stega u kontekstu feministički zamišljene društvene promjene.

Emancipacijsku je književnost važno razmatrati u sprezi s feminističkim pokretom i kulturnim etosom ženske emancipacije tog vremena. Feminizam je krajem 1960-ih u SAD-u počeo radikalno propitivati dominantan rodni model raširen u američkoj kulturi, koji je stoljećima bio utemeljen na ženskoj pasivnosti i vezanosti za privatnu sferu. Feministkinje su upozoravale da društvo kroz povijest normativno definira sadržaj rodnih uloga te su povezivale rodne norme s društvenom moći (Butler). Iz feminističke perspektive, ženske uloge majke, domaćice i supruge odgovarale su potrebama dominantne grupe u američkom društvu, tj. bijelim muškarcima, koji su žensku vezanost za privatnu sferu koristili kao temelj raspodjele ekonomske i političke moći. Feminizam drugog vala, u cilju smanjenja rodne nejednakosti i neravnopravne raspodjele moći u društvu, krajem 1960-ih zato je započeo dvostruku borbu, kako onu protiv patrijarhalnog modela, tako i onu za stvaranje novih kulturnih vrijednosti i rodnih značenja (Felski 126).

Ova dvostruka zadaća feminizma, s jedne strane kritička, a s druge strane kreativna, uvelike se oslanjala na teorijske pojmove privatne i javne sfere. Valja podsjetiti na to da se pojam privatne i javne sfere uvriježio kao metafora[3] i retorička konstrukcija kojom se u kulturnim studijima problematiziraju promjene u društveno-ekonomskim odnosima i njihove rodne implikacije. Privatna sfera tako se kroz povijest vezala više za žene nego muškarce, a predstavljala je „ideologiju nametnutu ženama, kulturu koju su žene stvarale te niz ograničenja koje su žene trebale poštivati” (Kerber 17). Mnoge su feminističke kritičarke upozoravale na problem neravnopravne prisutnosti žena u javnoj sferi i zazivale jednako sudjelovanje svih sudionika u njoj.[4] Kroz kritiku rodnog ključa odjeljivanja sfera feminističke teoretičarke uspostavljale su temelje novog, rodno osviještenog modela, koji je Rita Felski nazvala „ženskom kontra-javnom sferom” (164).

Za emancipacijsku književnost općenito, a onda i za roman Ženska soba, posebno je važno istaknuti da je kritika ženskih uloga u privatnoj sferi vrlo važna tematska okosnica teksta. Junakinja se na početku identificira s tradicionalnim ženskim ulogama u privatnoj sferi, no rastući bijes i nezadovoljstvo potiču je da raskine sa sputavajućim ulogama te postupno iskoračuje u javnu sferu, u kojoj osjeća obećanje političke, ali i simboličke slobode. Na taj način emancipacijski književni tekst propituje granice privatnog i javnog baš kao što su i feministkinje naglašavale da privatne ženske uloge, one u obitelji, nije moguće odijeliti od javnih uloga. Ovo propitivanje granice privatnog i javnog najsažetije utjelovljuje feministički slogan „osobno je političko”, koji se pripisuje Carol Hanisch i njenom istoimenom eseju iz 1970. Slogan je upućivao na nemogućnost rješavanja problema potlačenosti žena isključivo individualnim sredstvima te je nastojao pridonijeti političkom osvještavanju žena s ciljem ostvarivanja kolektivnog djelovanja (Behrent). U eseju Hanisch dovodi osobna iskustva žena u vezu s društvenom definicijom moći, pa tako iskustva u privatnoj sferi nisu tek izolirani slučajevi pojedinca, već su kolektivni signal društvene moći skupine koja kroji granicu između sfera. Mogućnost višestrukog tumačenja slogana „osobno je političko” odražava i tenzije unutar feminističkog pokreta, pa tako Behrent primjećuje da je on s jedne strane nastojao opovrgnuti ideju da su žene same krive za svoju potlačenost, a s druge je strane ženama poručivao da je emancipacija moguća kroz osobne svakodnevne geste (Behrent).

Feminističko propitivanje rodnog kodiranja privatne i javne sfere dovelo je do urušavanja granice između privatnog i javnog i emancipacije žena od tradicionalnih rodnih uloga u privatnoj sferi. U književnom stvaralaštvu tog razdoblja ovaj trend propitivanja ženske vezanosti za privatnu sferu najprije je bio vidljiv u romanima o bijesnim domaćicama, poput Up the Sandbox! spisateljice Ann Richardson Roiphe (1970.), Norma Jean the Termite Queen Sheile Ballantyne (1975.) te Memoirs of An Ex-Prom Queen Alix Kates Shulman (1971.). Ovi su romani jasno ukazivali na nezadovoljstvo kućanica bjelkinja srednje klase, ali još uvijek nisu prikazivali oslobađanje junakinje. Upravo će emancipacijska književnost otići i korak dalje u prikazu i ponuditi prikaz ženskog oslobođenja, kao što ćemo vidjeti na primjeru romana Ženska soba.

Ukratko, emancipacijska književnost veže se uz feministički naum da se žena oslobodi naoko prirodne vezanosti za obitelj i domaćinstvo. U tom su smislu književni tekstovi u prikazu žene koja odbija biti isključivo majka, supruga i domaćica pokazivali da je osobno ujedno i političko jer se izlaskom žena iz tradicionalnih uloga u javni prostor otvara mogućnost redefiniranja društvene moći, pa tako i moći da se kroji granica privatnog i javnog.

Uslovi prodaje prodavca

RASPRODAJA KNJIGA PO POČETNOJ CENI OD 10 din!!! Naći ćete ih tako što kliknete na sve moje predmete, pa u meniju način kupovine SELEKTUJTE KVADRATIĆ AUKCIJA, i prikazaće Vam se svi predmeti sa početnom cenom od 10din.

Dodatno kada Vam se otvore aukcije kliknite na SORTIRAJ PO, pa izaberite ISTEKU NAJSKORIJE, i dobićete listu aukcija sa početnom od 10 dinara, po vremenu isteka.

Zbog perioda praznika vreme za realizovanje kupoprodaje može da se produži na do 20 dana.

Prodavac

tasicmarko
tasicmarko (10.404)

99,92% pozitivnih ocena u poslednjih 12 meseci

56.370 pozitivnih ocena

Leskovac, Jablanički okrug, Srbija

Svi predmeti prodavca
Predmet: 144328237